ZNAJDŹ BADANIE
ZNAJDŹ SPECJALISTĘ

PACJENTOM ZAPEWNIAMY

przychodnia eskulap przyjazna dla rodzin przychodnia eskulap udogodnienia dla niepołnosprawnych eskulap poradnia chirurgiczna eskulap płatność kartą monitoring parking

Ortobiologia

TERAPIA OSOCZEM BOGATOPŁYTKOWYM (PLATELET RICH PLASMA, PRP) W ORTOPEDII

CO KRYJE SIĘ POD NAZWĄ OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE?

Terapia osoczem bogatopłytkowym jest zabiegiem autologicznym, czyli takim, w którym do celów zabiegowych wykorzystuje się preparat pobrany z tkanek pacjenta – w tym przypadku z krwi. PRP (Platelet Rich Plasma) jest znakomitą terapią, stosowaną z powodzeniem w ortopedii, kardiologii, okulistyce, a także dermatologii.

JAKICH EFEKTÓW NALEŻY SIĘ SPODZIEWAĆ PO ZABIEGU?

W czasie zabiegu wykorzystujemy płytki krwi, które odpowiedzialne są za procesy regeneracyjne. Jednocześnie wyposażone są one w czynniki wzrostu, które uwalniane podczas zabiegu wpływają na zwiększenie liczby fibroblastów produkujących włókna kolagenowe oraz stymulują proces angiogenezy, czyli powstawania nowych naczyń włosowatych.

JAKIE STANDARDY POWINIEN SPEŁNIĆ GABINET WYKONUJĄCY PRP?

1. Zlecenie badania morfologii krwi – wyższa skuteczność zabiegu oraz wykluczenie przeciwwskazań.
2. Zapytaj osoby wykonującej procedurę o system, na którym zostanie wykonany zabieg – gwarancja twojego bezpieczeństwa.
3. Certyfikat medyczny – widniejący na probówce do pobrania krwi klasy II B – zapewnia o użyciu właściwego wyrobu medycznego do zabiegu.
4. Po wykonanym zabiegu otrzymasz dokument z naklejką, gwarantującą poprawność wykonania procedury PRP – IDENTYFIKATOR PRODUKTU.
5. Pamiętaj o przestrzeganiu procedur pozabiegowych, o których informowała cię osoba uprawniona do wykonania zabiegu – gwarancja twojego bezpieczeństwa.

JAK POWINNA WYGLĄDAĆ PRAWIDŁOWA PROCEDURA ZABIEGU PRP?

1.Szczegółowy wywiad oraz wypełnienie karty świadomej zgody na zabieg. Podczas wywiadu dowiesz się, jakie są wskazania pozabiegowe.
2. Pobranie do certyfikowanej probówki odpowiedniej ilości krwi.
3. Odwirowanie w celu odseparowania osocza PRP. Wirowanie oddziela osocze, w którym znajdują się płytki krwi z cennymi czynnikami wzrostu, od zbędnych elementów jakimi np. są krwinki czerwone.
4. Lekarz pobiera osocze do sterylnej, jednorazowej strzykawki z igłą.
5. Od momentu odwirowania i pobrania osocza do strzykawki do rozpoczęcia zabiegu musi upłynąć jak najmniej czasu.
6. Wykonanie zabiegu zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami podczas wywiadu i kwalifikacji do zabiegu. Sam zabieg jest wykonywany zgodnie z ogólnymi procedurami medycznymi.

ZASTOSOWANIE OSOCZA BOGATOPŁYTKOWEGO W LECZENIU SCHORZEŃ URAZOWYCH I ORTOPEDYCZNYCH

Terapia osoczem bogatopłytkowym ACP ( Arthrex) rewelacyjnie sprawdza się w przypadku terapii po urazach np. skręcenia kolana, przewlekłych urazów ścięgien oraz innych. Z innowacyjnego leczenia mogą korzystać również osoby przewlekle chorujące na stawy. Terapia (ACP) gwarantuje szybkie, skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne leczenie.

Osocze bogatopłytkowe jest podstawowym składnikiem elementów naturalnego procesu obrony i regeneracji organizmu przy wszelkich urazach. Stanowi wielki potencjał dla naprawy tkanek w trakcie procesu gojenia, dzięki tzw. czynnikom wzrostu, które szczególnie wpływają na odbudowę mięśni i ścięgien. Dzięki temu, niektóre schorzenia ortopedyczne można wyleczyć bez konieczności operowania. Metoda iniekcji osocza bogatopłytkowego (ACP ) stosowanego w ortopedii opiera się na wykorzystaniu zdolności organizmu do regeneracji. Stymulowanie własnych komórek do regeneracji jest możliwe dzięki pobraniu naszej własnej krwi. Zabieg przeprowadzany w gabinecie jest szybki i bezpieczny dla pacjenta, ponieważ dzięki zastosowaniu czynników z własnej krwi wykluczona jest u niego reakcja uczuleniowa a ponieważ ACP jest preparatem autologicznym i jako taki nie stanowi źródła zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby czy HIV. W naszej placówce wykorzystywany jest najnowszej generacji  system separacyjny firmy amerykańskiej ARTHREX ( ACP), który pozwala szybko i bezpiecznie przygotować autologiczny koncentrat osocza bogatopłytkowego:

  • cała procedura od momentu pobrania krwi do otrzymania preparatu trwa zaledwie kilka minut.
  • dzięki zamkniętemu, sterylnemu  systemowi, może być stosowane w  warunkach ambulatoryjnych, jak i na bloku operacyjnym i jest w pełni bezpieczny dla Pacjenta.

PRZED ZABIEGIEM

Najważniejsza jest wizyta u lekarza ortopedy. Specjalista na podstawie przeprowadzonych badań lekarskich i analizie wyników laboratoryjnych zdecyduje, czy Pacjent może zostać poddany takiej terapii. Przed zabiegiem podania ACP około 1 tygodnia należy unikać niesteroidowych leków przeciwzapalnych m.in. ibuprom, diclofenac czy pyralgina. W zamian można stosować tramadol oraz paracetamol. Nie należy przyjmować leku przeciwzakrzepowego na 2-5 dni przed zabiegiem. W dniu zabiegu, Pacjent nie musi być na czczo. Za pomocą specjalnie przygotowanego zestawu strzykawek, lekarz pobiera tylko około 15 ml krwi, która następnie, w specjalnym separatorze zostaje precyzyjnie odwirowana, oddzielając bogatopłytkowe osocze od czerwonych krwinek. ACP podaje się za pomocą zastrzyku dostawowego lub okołostawowego, w razie potrzeby pod kontrolą USG. Miejsce iniekcji jest oczywiście bardzo dokładnie dezynfekowane. Następnie zakładany jest jałowy opatrunek. Pacjent jest wypisywany ze specjalistycznymi zaleceniami do domu. Preparat ACP nie upośledza sprawności psychomotorycznej.

ZALECENIA PO ZABIEGU

Kilka dni po zabiegu mogą występować miejscowe dolegliwości bólowe – dla złagodzenia dolegliwości można stosować paracetamol lub tramadol – należy bezwzględnie unikać stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Dolegliwości bólowe związane są z miejscową reakcję na iniekcję w postaci obrzęku. Pacjenci powinni prowadzić oszczędzający tryb życia oraz unikać przeciążania kończyny. W celu uśmierzenia dolegliwości bólowych należy stosować zimne kompresy kilka razy dziennie przez 10 do 20 minut. Pacjenci, którzy wykonują nie obciążającą, nie fizyczną pracę mogą do niej powrócić często już następnego dnia. Konieczne są kontrole ortopedyczne. Pierwsza z nich powinna się odbyć 2-4 tyg od daty zabiegu i jest ona oczywiście wliczona w cenę zabiegu.

SKUTECZNOŚĆ DZIAŁANIA OSOCZA BOGATOPŁYTKOWEGO W ORTOPEDII

ACP działa poprzez aktywację płytek krwi zawartych w bogatopłytkowym osoczu do produkcji specyficznych czynników wzrostu. Efektem jest pobudzenie procesów regeneracji tkanek, tworzenie nowych naczyń krwionośnych oraz produkcja kolagenu. Dzięki tej metodzie można odtwarzać uszkodzone tkanki i struktury w przypadkach takich, jak:

  • łokieć tenisisty
  • łokieć golfisty
  • ostrogi piętowe
  • kolano skoczka (zapalenia więzadła właściwego rzepki)
  • kolano biegacza
  • kontuzje/uszkodzenia ścięgien, mięśni i więzadeł,
  • zmiany zwyrodnieniowe ścięgna Achillesa
  • urazy i zmiany przeciążeniowe
  • liczne schorzenia i kontuzje stawów – biodrowych, kolanowych, łokciowych itp.
  • w złamaniach i braku zrostu po złamaniach (tzw. stawy rzekome)
  • w celu przyspieszenia procesu gojenia się tkanek miękkich – trudno gojące się rany
  • zapalenie ścięgien gęsiej stopki
  • zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej
  • tendinopatie stożka rotatorów barku, zespół cieśni podbarkowej
  • chorobach zwyrodnieniowych stawów

Podając ACP możemy wspomagać również terapię:

  • ubytków chrząstki stawowej: pourazowych i zwyrodnieniowych
  • po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL), szyciu łąkotek, naprawach
    chrząstki stawowej
  • zaburzeń zrostku kostnego
  • trudno gojących się ran, owrzodzeń
  • pooperacyjne: po zabiegach naprawczych ścięgien np. Achillesa.

TERAPIA KOMÓRKAMI MACIERZYSTYMI W CHOROBACH ORTOPEDYCZNYCH

Czym jest LIPOGEMS/ SVF?

Jest oczyszczoną i mechanicznie przetworzoną tkanką tłuszczową pobraną od pacjenta w drodze liposukcji, a następnie implantowaną w miejsce zmienione chorobowo, gdzie wymagana jest regeneracja i naprawa uszkodzonej tkanki.

Komórki macierzyste to komórki obecne w organizmie każdego człowieka, które w dowolny sposób mogą przekształacać się we wszystkie inne komórki ciała. To takie części zapasowe, znajdujące się w szpiku kostnym, tkance tłuszczowej, ścięgnach, mięśniach, itd. Pobieranie, koncentracja i podanie tych komórek w miejsca chorobowo zmienione może skutkować regeneracją uszkodzonej tkanki. Mezenchymalne komórki macierzyste stosuje się w zmianach zwyrodnieniowych stawów oraz w tendinopatiach ścięgien. Poprzez ich działanie następuje zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawa zakresu ruchu, co umożliwia powrót do normalnego funkcjonowania.

ZALETY ZABIEGU LIPOGEMS / SVF

  • przeszczep autologiczny bez ryzyka odrzutu
  • procedura wykonywana w ciągu jednego dnia, w warunkach sali operacyjnej, w krótkim miejscowym znieczuleniu
  • brak ograniczeń wiekowych dla pobierania oraz skuteczności zastosowania

WŁAŚCIWOŚCI LIPOGEMS

Lipogems/ SVF oprócz tkanki tłuszczowej zawiera liczne naczynia włosowate, w których znajdują się komórki okołonaczyniowe nazywane perycytami. W drodze mechanicznego rozdrobnienia tkanki tłuszczowej, tkanka ta wraz z naczyniami ulega fragmentacji, czego konsekwencją jest uwalnianie perycytów, które następnie przetwarzają się w Mezenchymalne Komórki Macierzyste. Posiadają one zdolność przekształcania się w różne gatunki wyspecjalizowanych komórek takich jak: chrząstki, mięśnie, kości, ścięgna,więzadła i tłuszcz. Mezenchymalne Komórki Macierzyste powstrzymują również procesy bliznowacenia, zwiększają unaczynienie, zatrzymują proces obumierania komórek z powodu niedotlenienia i faktycznie wzmacniają naturalną zdolność tkanek do ich regeneracji. Poprzez produkcję proteiny LL 37 będącej „naturalnym antybiotykiem”, Mezenchymalne Komórki Macierzyste posiadają właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Z tych względów Lipogems / SVF jest cennym narzędziem medycyny regeneracyjnej wykorzystywanym w leczeniu wielu schorzeń m.in. trudno gojących się ran, oparzeń, nietrzymania moczu i kału, zmian zwyrodnieniowych stawów, rekonstrukcji tkanek kostnych i chrzęstnych, degeneracji krążków międzykręgowych (czarny dysk) a także w chirurgii plastycznej oraz medycynie estetycznej.

Lipogems / SVF zawierający dużą ilość komórek macierzystych pozwala na znaczną rewitalizację i odmłodzenie różnych obszarów naszego ciała, np. skóry twarzy i rąk. Zabieg jest małoinwazyjny i jednoczasowy bez konieczności długotrwałego namnażania komórek w warunkach laboratoryjnych, a efekt jest widoczny od razu. Metodę tę można stosować nie tylko w obrębie twarzy, ale także do powiększania piersi, pośladków, modelowania łydek i do odmładzania grzbietu rąk jak również w leczeniu trudno gojących się ran i innych zastosowaniach.

LIPOGEMS/SVF W MEDYCYNIE SPORTOWEJ I ORTOPEDII:

Komórki macierzyste mają unikatową możliwość przekształcania się w wyspecjalizowane komórki każdej tkanki organizmu, a także działają przeciwzapalnie stwarzając odpowiednie warunki do regeneracji tkankowej. Technologia Lipogems / SVF pozyskująca komórki macierzyste w drodze cienkoigłowej liposukcji, umożliwia otrzymanie dużej ilości komórek liczonych w milionach, co pozwala na zastosowanie jej w terapii regeneracyjnej, mającej na celu odbudowę zniszczonej tkanki i intensywne działanie przeciwbólowe. Dotychczas stosowane metody nie pozwalały na osiągnięcie takich ilości komórek lub wymagały kilkutygodniowej hodowli komórkowej w warunkach laboratoryjnych, co ograniczało zastosowanie kliniczne.

Procedura Lipogems / SVF polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z wybranej okolicy (skóra brzucha lub uda) a następnie po krótkim jej przygotowaniu separatorach lub wirówkach, wstrzykuje się gotowy preparat w chorobowo zmienione miejsce. Implantowany preparat wzmacnia naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Zabieg może odbywać się w znieczuleniu miejscowym lub u osób bardziej wrażliwych, dożylnym. Jedną z głównych zalet metody Lipogems SVF jest jego mała inwazyjność, jednoczasowość (brak konieczności namnażania komórek w laboratorium) i mało traumatyczny przebieg procedury. Zabieg Lipogems / SVF nie wymaga hospitalizacji oraz umożliwia wyjście pacjenta do domu w ciągu kilku godzin od jego zakończenia. Ewentualny obrzęk pozabiegowy jest minimalny i może utrzymywać się do 48 godzin.

GŁÓWNE WSKAZANIA DO ZASTOSOWANIA LIPOGEMS/ SVF

  • Zmiany degeneracyjne i zwyrodnieniowe stawów i ścięgien,
  • Entezopatie ścięgien - łokieć tenisisty i golfisty oraz kolano skoczka, zapalenia okołostawowe barku i inne,
  • Rekonstrukcja tkanek kostnych i chrzęstnych.

SCHEMAT ZABIEGU

1. Pobranie tkanki tłuszczowej z brzucha lub ud przez nacięcie skóry około 1 cm.
2. Separacja i przygotowanie tkanki tłuszczowej za pomocą dedykowanej aparatury.
3. Wstrzyknięcie koncentratu komórek macierzystych w miejsce chorobowo zmienione.
4. Kilkugodzinna obserwacja pacjenta i zwolnienie do domu


Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X